Teknik Bilgiler

Borular dikişli ve dikişsiz olarak imal edilir. Çeşitli boru malzemeleri hakkında bilgiler aşağıdadır.

Çelik Boru Nedir?
Çelik sanayi boruları güçlü, sağlam ve dayanıklıdır. Yuvarlak, kare veya dikdörtgen olabilir. Çelik boru genellikle alüminyum, manganez, titanyum ve tungsten gibi farklı alaşımları içerir. Çok yönlülüğü, farklı endüstrilerdeki bir dizi uygulamaya borç verir. Her yıl milyonlarca ton çelik boru üretiliyor. Çelik boru kaynaklı veya dikişsiz olabilir. Kesintisiz tüpler, içi boş bir tüp oluşturmak üzere erimiş çeliğin bir delme çubuğu üzerinden geçirilmesiyle yapılır. Kaynaklı borular, yuvarlanan bir plakayı kıvırmak ve dikişi birlikte yapmaktan yapılır. Geçmişte dikişsiz borular kaynaklı borulardan daha güçlüydü. Bununla birlikte, teknolojideki gelişmeler kaynaklı boruların pek çok uygulama için kaynaklı boruları değiştirmek için yeterli güce sahip olmasını sağlamıştır. Çelik Boru Uygulamaları: Çelik borular endüstriyel ve evsel ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Endüstride çelik borular, aşırı sıcaklık, basınç ve yıkıcı elemanlara dayanma gücü ve kabiliyetleri nedeniyle değerlidir. Ev ortamlarında, çelik borular ev aletlerinde ve gaz borularında kullanılır. Buzdolabının arkasına bakarsanız, muhtemelen bir çelik boru göreceksiniz. Üst çelik boru uygulamaları şunlardır:

İnşaat ve Mühendislik, Otomobil Üretimi, İnşaat ve Mühendislik : İnşaat ve mühendislik endüstrileri içi boş yapısal bölümler (HSS) kullanmaktadır. HSS bir çelik boru formudur ve genellikle dairesel, kare veya dikdörtgendir. İngiltere’de HSS terimi kullanılmamaktadır. Bunun yerine temel şekiller CHS (dairesel), SHS (kare) ve RHS (dikdörtgen) olarak adlandırılır. Dikdörtgen HSS, genellikle farklı yönlerden yüklenmeye maruz kalan kaynaklı çelik çerçevelerde kullanılır. Kare ve dairesel HSS genellikle sütun olarak kullanılır. İnşaatta, çelikten yapılmış metal iskele endüstri standardıdır. Somun ve cıvata gerekmediğinden montajı hızlı ve kolaydır. Çelik iskele, çalışanları ve ağır ekipmanları kolaylıkla taşıyabilir. Otomobil Üretimi: Otomobil endüstrisi 90’lı yılların başından bu yana artan miktarlarda çelik borular kullanıyor. Hassas çelik borular, aracın iç parçalarında kullanılır: süspansiyon, yakıt enjeksiyonu ve araç kontrol sistemlerinde.

Dikişli Çelik Borular
Bunlar alaşımsız ve düşük alaşımlı çeliklerden imal edilir. Depolarda, aparatlarda ve sıvı iletim borularında kullanılır. Bunlar:

1. Ticari kalitede genel işlerde,

2. Kalite şartlarını ihtiva eden borular halinde,

3. Kalite şartlarını ihtiva eden ve özel muayeneli borular halinde üç kalitededir.

Ticari kalite için Fe 33-1, Fe 37-1 ve Fe 42-1 çelikleri, diğer kaliteler için Fe 34-2, Fe 37-2,4e 42-2 ve Fe 52-3 çelikleri kullanılır. Borularda müsaade edilen sıcaklık seviyelerine ve işletme basınçlarına ait oldukları standartlarına bakarak kullanma esasları tespit edilmelidir.

Dikişsiz Hassas Çelik Borular
St 35, St 45, St 55, St 55 ve St 35.2, St 45.2, St 55.2, St 52.2 çeliklerinden yapılır. Bunlar Alman normunda: A. Belirli bir kalite şartını öngörmeyen B. Özel kalite şartını öngören C. Ekstra özel kalite şartını ön gören borular halinde gruplanmıştır. Çelikler soğuk çekilmiş veya soğuk haddelenmiş haldedir ve yüzeyleri özel durumdadır.

A. grubu için St 35, St 45 ila B. grubu için St.35.2. St 45.2 gibi çelikler ve C grubu bilhassa çok özel şartları gerektiren ve bilhassa aşağıda belirtilen yerlerde kullanılır. 1. 160 kp/mma den fazla basınçta çalışacak borular 2. Semente veya ıslak edilecek yerlerde 3. Kazanlarda ve aparatlarda özel hallerde 4. Özel ışıl işlem muamelelerine tabi tutulması icap eden yerlerde 5. Profil borular, uçak boruları vs. 6. Taşlanmış borular (ön taşlanmış, hassas taşlanmış) 7. Alıştırılmış borular, teleskop boruları 8. Dış çapları 4 mm den aşağı veya 1200 mut den fazla olan ve iç çapı toleranslandırılmış borular.

Yanıcı Gazlar ve Sıvılar İçin Çelik Borular
Bu maksatlar için çelikler Siemens-Martin ocaklarında veya oksijen üfleme yolu ile imal edilirler. Dinlendirilmemiş veya dinlendirilmiş veya özel dinlendirilmiş haldedirler. Sorular dikişli veya dikişsiz olabilirler.
Isıya Dayanıklı Çelik Borular
Bunlar yüksek ısılarda (buhar kazanları, aparat vs. de) çalışacak borular içindir. Malzeme eğmeye, yaymağa, kordonlamaya, kaynağa elverişlidir. Bu çeliklerde statik sürekli mukavemet ve zaman mukavemet değerleri de önemlidir.